wróć do strony głównej


ÓŻAŃCOWA FORMACJA DUCHOWA



„Liturgia sprawia, iż pod osłoną znaków zostają uobecnione największe tajemnice naszego odkupienia i że działają one w tajemniczy sposób. Różaniec natomiast, przez pobożne rozmyślanie przywodzi modlącemu się na pamięć te same tajemnice i pobudza jego wolę do czerpania z nich norm życia. Po ustaleniu tej istotnej różnicy każdy rozumie, iż Różaniec jest pobożną praktyką, która bierze początek od świętej liturgii, i która jest spełniana zgodnie ze swoim pierwotnym duchem – z natury swej prowadzi ku liturgii, chociaż jej próg nie zostaje jakby przekroczony. Albowiem zawarta w Różańcu kontemplacja tajemnic Chrystusa, przyzwyczajając umysł i serce chrześcijan do ich rozważania, najlepiej może przysposobić dusze do obchodu tych tajemnic w obrzędach liturgicznych, a następnie do pamiętania o nich w ciągu dnia” (bł.Paweł VI).


reprod. ze str.: http://www.parsecko.koszalin.opoka.org.pl/parafia.htm

Różańcowa formacja duchowa jest niezwykle ważna dla każdego, kto pragnie z pełnym zrozumieniem, pobożnością i szacunkiem zagłębiać się w modlitwę różańcową, by jeszcze lepiej poznać życie Jezusa i Maryi; dla każdego, kto chciałby zbliżyć się do Nich, aby móc w swoim życiu naśladować Ich; dla każdego, kto poczuwa się do obowiązku rozkrzewiania tej modlitwy wszędzie, gdzie tylko to jest możliwe; dla każdego, kto mając świadomość, iż „nabożeństwo Różańca maryjnego jest szczególnym znakiem Bożego upodobania” – pragnie apostołować na rzecz tego nabożeństwa i wreszcie dla każdego, kto pragnie, aby Różaniec jak najprędzej mógł zdobyć cały świat. Temu mają służyć różne formy katechizacji prowadzące do wzrastania duchowego. Najważniejszą spośród nich są

KONGRESY RÓŻAŃCOWE

16 października 1978 r., po wyborze Jana Pawła II na papieża – wielki Apostoł Różańca świętego Anatol Kaszczuk, „kiedy ważyły się losy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, zaproponował zorganizowanie i przeprowadzenie siedmiodniowego Kongresu Różańcowego na Jasnej Górze. Podczas niego miała być codziennie odprawiana Msza święta, miał być odmawiany Różaniec i Koronka do Miłosierdzia Bożego przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w intencji przyjazdu Ojca Świętego. Za radą ks. bpa Stefana Bareły zrezygnowano z Kongresu, ale te siedem dni modlitwy nazwano „Oblężeniem Jerycha”, nawiązując do siedmiu dni, podczas których Izraelici zgodnie z rozkazem Boga obchodzili z Arką Przymierza Jerycho, by zburzyć mury i zdobyć miasto (Joz 6)” (www.maryjni.pl/rozancowe-jerycho,98). Kiedy w dniu 7 maja o godz. 21.00 ten niedoszły Kongres-jerycho zakończył się, „bramy komunistycznej Polski zostały zniszczone – wspominał inicjator tej 7 dniowej modlitwy. Za miesiąc Jan Paweł II był już w Polsce i był na Jasnej Górze – mówił. Miałem okazję poprosić Ojca Świętego: „Ojcze Święty daj nam największy dar: daj nam Święto Bożego Miłosierdzia”. Ojciec Święty odpowiedział: „Będzie, wszystko będzie, będzie więcej niż się spodziewacie”.

Odtąd, czyli od maja 1979 r. Ten wielki czciciel Różańca świętego zaczął już konkretnie organizować Kongresy Różańcowe i czynił to wielokrotnie: w Polsce, we Francji, na Filipinach, w Stanach Zjednoczonych i w Rosji; słowem, w różnych krajach i na różnych kontynentach. Towarzyszyły one wszystkim pielgrzymkom Ojca Świętego, przygotowywały też jego podróże do Polski. Niektóre z nich stały się niepowtarzalnym fenomenem np. w Manili na Filipinach, gdzie w kongresie uczestniczyło około 2 miliony wiernych odmawiających różaniec na stadionie sportowym. Jednak Kongresy Różańcowe, które organizował Anatol Kaszczuk, najczęściej odbywały się w Polsce, zawsze przynosząc jakieś szczególne, nowe treści i działania. Kongresy bowiem, to wspólnotowe spotkania, wzajemne dzielenie się doświadczeniami swojej wiary i modlitwy, zasłuchanie w Boże orędzie... I tak, rozpoczęte przez niego dzieło, wciąż jest kontynuowane.



Wszelkie kongresy zawsze są dużym wydarzeniem, dlatego także na Kongresy Różańcowe zaprasza się najwybitniejszych kaznodziejów, światowej sławy autorytety w przedmiocie Różańca świętego oraz uznanych apostołów tej modlitwy. Zaproszeni goście przez kilka dni (bo zwykle tyle trwają obrady kongresu) prowadzą konferencje różańcowe, uczestniczą w uroczystym celebrowaniu Najświętszej Eucharystii oraz w nabożeństwach różańcowych. Audytorium stanowią ludzie wszystkich stanów, przybywający indywidualnie lub w zorganizowanych grupach modlitewnych, często nawet zza granicy. Nierzadko zdarza się, że w kongresie uczestniczy kilkaset osób.

Obok kongresów międzynarodowych, organizowane są kongresy krajowe, przy czym najczęściej zadania tego podejmują się archidiecezje i diecezje, ale bywają także kongresy dekanalne. Zdarzają się, choć bardzo rzadko, Kongresy Różańcowe dzieci. Jednym z takich był kongres, który odbył się w niedzielę, dnia 7 października 2012 roku w szczecińskiej archikatedrze pw. św.Jakuba Apostoła, a w którym uczestniczyło ponad 800 dzieci z ognisk misyjnych i podwórkowych kółek różańcowych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Celem kongresu była modlitwa różańcowa w intencjach misji, w intencjach Polski i naszych rodzin. Hasłem spotkania były słowa Sługi Bożej Pauliny Jaricot „Przybliżyć różaniec rzeszom”. Całość transmitowano na żywo przez rozgłośnię „Radio Maryja” oraz telewizję „Trwam”.

Kongresy Różańcowe najczęściej organizowane są w jednym miejscu, zwykle w metropolii arcybiskupiej lub biskupiej, w znanych Sanktuariach, w miejscach, które zasłynęły ze szczególnych łask, w miejscach upamiętnionych czymś niezwykłym i otoczonych szczególną czcią albo w miejscach odznaczających się jakimś pamiętnym wydarzeniem, jakim są np. w Świnice Warckie, będące miejscem narodzin i Chrztu świętego sekretarki Miłosierdzia Bożego - św.Faustyny. Bywa jednak, że każdy dzień kongresu odbywa się w innej miejscowości.

W sierpniu 2004 roku Prymas Polski ks.kard. Józef Glemp wezwał władze kościelne Archidiecezji Warszawskiej, zgromadzenia zakonne, ruchy kościelne i stowarzyszenia, do przygotowania i przeprowadzenia Kongresu Różańcowego w dniach 1 i 2 października dla całej archidiecezji. ks.Prymas zaproponował, aby kongres odbył się w czterech kościołach: w Niepokalanowie, w Ożarowie, w bazylice św.Krzyża i w świątyni Świętej Opatrzności Bożej w Warszawie. „Świat najbardziej potrzebuje modlitwy, a najpopularniejszą modlitwą jest Różaniec” - tłumaczył w specjalnym liście idee Kongresu.

I tak: w Niepokalanowie, gdzie koncelebrze przewodniczył warszawski biskup pomocniczy Tadeusz Pikus, a wraz z nim liturgię sprawowało 20 kapłanów, którzy przyjechali do Niepokalanowa z całej archidiecezji z grupami pielgrzymów – modlono się w intencji rodzin, „zwłaszcza skłóconych, rozbitych i patologicznych”; w intencji Ojczyzny, dzieci nienarodzonych i wychowawców, a także w intencji rychłego ukończenia budowy świątyni Opatrzności Bożej. W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ożarowie rozważane były tajemnice bolesne. Zgromadzeni modlili się o to, aby nie popełniano grzechów wiarołomstwa i zdrady, naruszania moralności w ustawach, za tych, którzy zginęli i za tych, którzy doprowadzili innych do śmierci na drogach i po zażyciu narkotyków oraz o uznanie godności śmierci i wartości sakramentu chorych.

Warszawiacy modlili się m.in. za „świat polityków”. - „Przecież ludzie polityki, uwikłani w życie partyjne, zadufani w sobie lub zalęknieni, często zapracowani, stąpający przeważnie po korytarzach moralnego błota, zasługują na szczególną modlitwę” - podkreślił kard. Glemp. W sobotę, 2 października, o godz. 16.00, w bazylice św. Krzyża w Warszawie, intencje modlitwy obejmowały problemy małżeństw, katechizacji, prawdy w mediach, katechumenatu i ekumenicznej jedności Kościoła przez zrozumienie Eucharystii. Kongres zakończył się w murach powstającej obecnie świątyni Świętej Opatrzności Bożej, gdzie modlono się w intencjach polityków, ekonomistów, ludzi kultury i nauki oraz cały świat pracy. W każdej z tych miejscowości odmawiano inną część Różańca.



Tematyka Kongresów przybliża słuchaczom bardzo istotne zagadnienia, pozwalające lepiej zrozumieć dzisiejszy świat w odniesieniu do Różańca świętego oraz kontekście wzrastania duchowego. Oto niektóre z wiodących tematów konferencji kongresowych: „Świat potrzebuje modlitwy” (Dęblin), „Zagrożenia duchowe we współczesnym świecie” (Middletown USA), „Z Różańcem do Eucharystii po odrodzenie” (Archidiecezja Warszawska), „Potęga modlitwy różańcowej” (Archiprezbiteriat Jarosławski), „Przybliżyć różaniec rzeszom” (Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska), „Różaniec orężem zbawienia’ (Archidiecezja Przemyska). „Różaniec kontemplacją tajemnicy Jezusa i Jego Matki” (Archiprezbiteriat Jarosławski), „Maryja – żywe Tabernakulum” (Żalno Dekanat Rytelski), „Życie i działalność Pauliny Jaricot” (Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska)... W Middletown „ks. Peter West, w ramach kongresu, omówił założenia i trasę peregrynacji Ikony Częstochowskiej przez świat - „Od Oceanu do Oceanu” - w obronie życia.

Program Kongresów Różańcowych zwykle jest bardzo bogaty. Na pierwszym miejscu stawia się uroczystą Eucharystię, Adorację Najświętszego Sakramentu i odmawianie Różańca, ale organizuje się także zajęcia w grupach. Podczas kongresu w Archiprezbiteriacie Jarosławskim „wprowadzenie do pracy w grupach przeprowadził diecezjalny duszpasterz Róż Różańcowych ks. Janusz Mierzwa. Następnie uczestnicy kongresu podzielili się na grupy i w różnych kościołach jarosławskich dzielili się swoimi doświadczeniami w modlitwie różańcowej. Pierwsza grupa tematyczna dotyczyła modlitwy odmawianej indywidualnie: co mi pomaga? co przeszkadza w modlitwie? czy przykład innych ludzi jest pociągający? czy można apostołować poprzez Różaniec ? czy pogłębiamy swoją refleksję teologiczną na temat Różańca? Spotkania te miały ciekawy przebieg, gdyż w każdej grupie były osoby z wielu parafii, więc dzielono się bogactwem doświadczenia. Było tak zwłaszcza podczas dzielenia się w drugiej grupie tematów, poruszających aspekt wspólnotowy Różańca: jak modlimy się w parafii, w Róży Różańcowej? czy modlimy się w rodzinie? czy wpływa to na pogłębienie więzi rodzinnych?”(o.Dariusz Kantypowicz OP „Niedziela” edycja przemyska 43/2002).

Podczas Kongresu Różańcowego w parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie, duszpasterz przybliżył uczestnikom kongresu inicjatywę modlitwy w ramach Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Po konferencji odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Egzorcyzmy Anneliese Michel” (reż.Maciej Bodasiński 2007).

Uczestnicy Archidiecezjalnego Kongresu Różańcowego w Szczecinie, rozmawiali z prowadzącym na temat Statutu Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”. Na koniec mogli jeszcze w sklepiku misyjnym, zaopatrzyć się w różańce misyjne.

Niejeden kongres uświetniły występy chórów z repertuarem pieśni maryjnych, występy zespołów dziecięcych itp... Najmłodsi uczestnicy dziecięcego Kongresu Różańcowego w Szczecinie, na koniec obejrzeli przedstawienie o Słudze Bożej Paulinie Jaricot przygotowane przez dzieci z parafii chrystusowców pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie Szczecińskim.



Owoce kongresów różańcowych pozostawiły trwały, błogosławiony wkład w życie niejednej wspólnoty parafialnej. I Diecezjalny Kongres Żywego Różańca w Diecezji Toruńskiej, a także kongresy dekanalne, zaowocowały podjęciem inicjatywy ,,Wędrującego Różańca” we wszystkich rodzinach tej diecezji. W Dęblinie położono nacisk na ożywienie modlitwy różańcowej, umocnienie członków Żywego Różańca i zachęcenie do wstąpienia w szeregi Kół. W Middletown (USA) Mary E.Brescia RN rozpoczęła organizowanie kongresów różańcowych w hrabstwie Orange, w celu przekazywania katolikom wiedzy na temat ich wiary, tak aby potrafili oddziaływać na kulturę” (http://www.odoceanudooceanu.pl/node/652).

Konferencje, obrady, dyskusje i inne formy zajęć kongresowych, rejestrowane są przez dziennikarzy katolickich i nagłaśniane w mediach. Na miejscu oferuje się bogaty zbiór literatury różańcowej, modlitewników i różańców, zwłaszcza różańców misyjnych.

Wg źródeł:

http://www.zyciezakonne.pl/przyblizyc-rozaniec-rzeszom - kongres-rozancowy-dzieci-w-szczecinie-22338/

http://www.misje.szczecin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=153:kongres-ywego-roaca-czyli-zakochaniu-w-roacu&catid=12:kongresy&Itemid=16

http://ekai.pl/wydarzenia/wydarzenia/x7829/prymas-oglosil-kongres-rozancowy/

http://www.niedziela.pl/artykul/8735/nd/Kongres-Rozancowy-w-Archiprezbiteracie

http://podlasie24.pl/wiadomosci/diec.-siedlecka/kongres-rozancowy-w-deblinie-swiat-potrzebuje-modlitwy-8378.html

http://www.przeczno.pl/zywy-rozaniec-w-diecezji-torunskiej

http://radioglos.pl/index.php/strona-gowna/wiadomoci/wiadomoci-z-regionu/5335-z-roacem-w-rku-kongres-roacowy-w-alnie

http://www.diecezja.wloclawek.pl/pl/news/16,komunikaty/632,ix-diecezjalny-kongres-rozancowy-w-swinicach-warckich-zaproszenie-

REKOLEKCJE RÓŻAŃCOWE

„Różaniec ma niezwykłą moc, bywa bowiem znakiem niezwykłej miłości. Dlaczego ? Bo zmusza do wyrzeczenia, dania swego czasu, zapomnienia o sobie. A to są cechy prawdziwej miłości. Nie chce ci się odmawiać „zdrowasiek”, męczy cię ich monotonia, krążą wokół ciebie dziesiątki myśli związanych z tobą samym – to dowód, że jesteś skupionym na sobie egoistą. A jednak trwasz na tej modlitwie – to znak, że kochasz. Nie rozumiesz jej znaczenia, wydaje ci się ona banalna i staroświecka, a jednak modlisz się dalej na różańcu, bo wierzysz, że on jest „ważny”, „potrzebny”, „konieczny” (!). Uważasz, że Bóg wie lepiej niż ty – to z kolei jest dowodem na to, że twe wyznanie wiary brzmi: „Wierzę w jednego Boga”, a nie „Wierzę w siebie” (Christian Recluso – Nigeria).



Rekolekcje różańcowe różnią się od Kongresów Różańcowych przede wszystkim tym, że organizuje się je lokalnie i na mniejszą skalę. Nie zaprasza się gości zagranicznych ani znanych, charyzmatycznych kaznodziejów. Organizatorami są zazwyczaj proboszczowie parafii wyznaczonych przez władze kościelne Archidiecezji czy Diecezji, zgromadzenia zakonne, grupy modlitewne czy organizacje działające na tym terenie. Natomiast nauki rekolekcyjne prowadzą powołani do tego księża diecezjalni. Rekolekcje są najczęściej jednodniowe, chyba, że odbywają się w jakimś znanym Sanktuarium, gdzie uczestnicy mogą przy okazji poznać je i włączyć się do specjalnych nabożeństw, szczególnie odpowiadających temu miejscu, wtedy trwają dłużej.

Tak jak podczas Kongresów Różańcowych, podczas rekolekcji zawsze odprawiana jest Msza święta i zawsze odmawia się Różaniec, ale przede wszystkim słucha się nauk rekolekcyjnych. I tutaj także podejmowane są ciekawe tematy, jak np.: „Różaniec szkołą wiary” (Diecezja Warszawsko-Praska), „Moc różańca w walce duchowej” (Apostolat nowenny Pompejańskiej), „Do Chrystusa zawsze się idzie i ‘powraca‘ przez Maryję” (Diecezja Płocka), „Różaniec i walka duchowa” (Czytelnicy „Królowej Różańca Świętego”), „Od autoewangelizacji do ewangelizacji przez członków kółek różańcowych” (Drohiczyn)... Poza tym, podczas rekolekcji wymienia się doświadczenia związane z modlitwą różańcową, z apostolatem Żywego Różańca, składa się świadectwa szczególnych łask otrzymanych za sprawą tej modlitwy itp.. Jeśli rekolekcje prowadzone są w godzinach popołudniowych, to o godz. 15.00 wspólnie odmawia się Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a jeśli w godzinach wieczornych, to zwykle kończy się je Apelem Jasnogórskim.

Jeśli czas pozwala, uczestnicy mogą obejrzeć jakiś film religijny, a w okresie Wielkiego Postu albo w piątki, odprawić Drogę Krzyżową. Oto kilka przykładów rozwiązań organizacyjnych rekolekcji różańcowych odnośnie miejsc, programu i owoców tych spotkań:



W Bazylice mniejszej w Tuchowie, parafialną akcję Różańca Rodzinnego podjęto równocześnie z powstaniem Krucjaty Wstrzemięźliwości, czyli już w 1959 roku. Był to ósmy rok istnienia parafii... U początków funkcjonowania Róż Różańcowych największą rolę spełniły rozmodlone rodziny w parafii; było ich 48 i każda z nich zobowiązała się, że jej członkowie będą codziennie odmawiać cząstkę różańca. Tak została zainicjowana działalność Róż Żywego Różańca. W 1967 roku w diecezji tarnowskiej odbyły się tzw. „Rekolekcje Różańcowe” z figurą Matki Bożej.

Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej na Jasnej Górze trwają kilka (nawet cztery) dni i mają zawsze bardzo bogaty program. Obecnie przewiduje on nie tylko odbycie Drogi Krzyżowej na wałach, ale także przejście z modlitwą przez ścieżkę różańcową wyznaczoną przez piękne figury, przedstawiające sceny z poszczególnych tajemnic różańcowych. Poza tym, zawsze odbywa się spotkanie z ojcem dyrektorem JRR, a na koniec dnia uroczysta procesja maryjna z lampionami i pochodniami przed szczytem.

Wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej zorganizował rekolekcje dla zelatorek i zelatorów Kół Żywego Różańca z tej diecezji w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym Caritas im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w Popowie nad Bugiem. W programie spotkania znalazły się wspólne Eucharystie, nabożeństwa różańcowe, modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego, Apele Jasnogórskie, adoracja Najświętszego Sakramentu. Zelatorzy obejrzeli także film o Matce Bożej z Guadelupe.

W angielskim mieście Coventry, odbył się cykl spotkań rekolekcyjnych pt. „Być świadkiem wiary”. Prowadził je Jan Budziaszek, znany perkusista zespołu Skaldowie, świecki ewangelizator, który głosi rekolekcje różańcowe od więzień poprzez kościoły i seminaria duchowne na całym świecie. Podczas rekolekcji dzielił się świadectwem swojej drogi, którą prowadzi go Matka Boska, a także opowiadał o mocy Różańca w codziennym życiu.

Rekolekcje różańcowe Legionu Maryi z Lublina odbyły się w Szymonowie/k Ostródy, gdzie żył i umierał pierwszy polski Legionista Maryi, wielki polski apostoł Różańca i twórca Jerycha Różańcowego – Anatol Kaszczuk; gdzie powstały „Myśli Różańcowe”, które Matka Boża dyktowała Barbarze Kloss, a które on spisywał.

Miesiąc październik w Archidiecezji Poznańskiej, znaczą liczne rekolekcje dla członków Żywego Różańca i Nieustającego Różańca, podczas których odbywają się konferencje formacyjne. W Zaniemyślu zorganizowano rekolekcje dla Matek Różańcowych

Rekolekcje różańcowe w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej przeżywane w jednym z Domów Rekolekcyjnym, na stałe weszły już w plan formacyjny grup parafialnych członków Wspólnot Różańcowych.

Rekolekcje różańcowe w parafii św.Antoniego w Lublinie rozpoczynają się o godz. 18.00. od Mszy świętej z konferencją, po której na ulice parafii wychodzi procesja różańcowa z lampionami. Po powrocie do kościoła, spotkanie kończy się Apelem Jasnogórskim.



Także w Sławatyczach na Podlasiu, zorganizowano rekolekcje różańcowe, na które został zaproszony Jan Budziaszek.

W przepięknej Czernej (Małopolska) zwanej Polską Górą Karmel, miały miejsce rekolekcje dla Apostolatu nowenny Pompejańskiej.

Rekolekcje różańcowe w Gietrzwałdzie, czyli w polskiej stolicy Różańca świętego, zorganizowane były dla Czytelników „Królowej Różańca Świętego”.

W listopadzie każdego roku u Sióstr Karmelitanek w Siemiatyczach, w Diecezji Drohiczyńskiej, organizowane są 3- dniowe rekolekcje różańcowe.

W warszawskim „Radio Józef”, w dniach od 24 kwietnia do 15 maja 2005 roku, prowadzone były Metodą Ignacjańską rekolekcje różańcowe zatytułowane „Z Tajemnicami różańca”.

Rekolekcji różańcowych można także wysłuchać z płyt video na mp3, zawierających szereg modlitw, rozważań i różnych zagadnień. Adres internetowy: http://swiatlopana.com/category/modlitwy/rozaniec/ lub: http://chomikuj.pl/jacek-t/Ks.Pawlukiewicz+rekolekcje+mp3/rekolekcje+o+r*c3*b3*c5*bca*c5*84cu

„Kochajcie ludzi, którzy mają dla was serce dobre, serce czułe, serce wierne – po prostu – serce ! Jednak myślcie często przy Różańcu, jakie jest moje serce, a będziecie jasno, w każdej sytuacji, w każdej sprawie dobrze rozsądzali, zwłaszcza, gdy będziecie starali się zrozumieć, czy Moje Serce będzie tym uradowane, czy zasmucone” (MB do Barbary Kloss).

Różaniec odgrywa wielką, kluczową rolę w oazach rekolekcyjnych Ruchu „Światło- życie”. Rekolekcje te trwają 15 dni dlatego, że jest 15 tajemnic różańcowych. Każdy dzień w oazie poświęcony jest rozważaniu jednej tajemnicy różańcowej i nosi odpowiednią nazwę: Dzień Zwiastowania, Dzień Ukrzyżowania, Dzień Zmartwychwstania itp. Wszystkie nabożeństwa, modlitwy i rozważania Słowa Bożego są wtedy skoncentrowane wokół danej tajemnicy i wszystko w danym dniu jest przeżywane jakby w cieniu danej tajemnicy. W Oazach Dzieci Bożych (jest to najwcześniej wypracowany typ rekolekcji oazowych) mówi się nawet codziennie o „naśladowaniu tajemnicy różańcowej”. Można by więc rekolekcje oazowe nazwać wprost rekolekcjami różańcowymi i uważać je w całości za najpełniej rozwiniętą formę modlitwy różańcowej.

Źródła w/w informacji: internet. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło: rekolekcje różańcowe, by otrzymać dziesiątki przykładów i propozycji zorganizowania tej formacji duchowej.

RÓŻAŃCOWE DNI SKUPIENIA



W czasie 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się we Wrocławiu w dniach 21-23 czerwca 2012 roku, biskupi zatwierdzili „Statut Żywego Różańca”. Dokument ten ma służyć pomocą w pracy z wielką rzeszą ludzi, którzy tworzą żywe róże w parafiach.

Zgodnie ze statutem, władze duchowne poszczególnych archidiecezji i diecezji, mianowali diecezjalnych moderatorów Żywego Różańca. Jednym z zadań moderatorów jest organizowanie spotkań zelatorów ŻR. Najczęściej są to tzw. Dni Skupienia organizowane dla poszczególnych lub dla wszystkich parafii w danej miejscowości. Niezależnie od tego, różańcowe Dni Skupienia organizują także różnie grupy i stowarzyszenia religijne.

W Archidiecezji Krakowskiej spotkania zelatorów zaplanowano w pierwszym kwartale tego roku – w czterech terminach i w różnych miejscowościach, aby każdy, według własnych możliwości, mógł wybrać odpowiedni dla niego termin i miejsce uczestnictwa. Źródło: http://www.diecezja.pl/archidiecezja/aktualnosci/dni-skupienia-zelatorow-zywego-rozanca.html



W Dniu Skupienia w Parafii św.Walentego i św.Trójcy w Latowiczu, (dekanat siennicki, Diecezja Warszawsko-Praska), „modlono się w łączności z trwającym w tej diecezji Jerychem Różańcowym. Hasłem spotkania były słowa Ewangelii wg św. Mateusza (6,6): „Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec, który widzi w ukryciu odda Tobie”.

W latowickiej parafii jest aż 40 róż różańcowych, w tym 9 męskich [dlatego podczas dnia skupienia szczególnie dziękowano dobremu Bogu za męskie róże różańcowe, które istnieją tutaj już od 100 (!) lat]. – W każdej róży jest dwadzieścia osób, co daje 800 osób, czyli jedna czwarta parafian należy do kół żywego różańca... Parafia Latowicz jest wśród parafii diecezji warszawsko-praskiej najbardziej wysunięta na wschód, mimo to członków tutejszych róż można spotkać na wszystkich różańcowych spotkaniach. Pomimo znacznych odległości, jakie mają do pokonania, najczęściej przybywają jako pierwsi.

Spotkanie rozpoczęła Adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której odmówiono modlitwę różańcową. Następnie swoje świadectwa o dochodzeniu do dojrzałości modlitwy różańcowej wypowiedzieli zelatorzy. Podkreślano w nich wielokrotnie, że wiele z kół różańcowych ma charakter wielopokoleniowy. Podawano również konkretne przykłady opieki Matki Bożej, która chroniła swoich różańcowych czcicieli. Punktem kulminacyjnym spotkania była Msza Święta.

http://www.idziemy.com.pl/kosciol/dzien-skupienia-wspolnot-rozancowych

http://www.diecezja.waw.pl/3349



W każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godz. 10.30 cała wspólnota Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej spotyka się na Mszy św. w Bazylice Paulinów Na Skałce, odprawianej w intencji o Boże błogosławieństwo dla wszystkich Członków Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej oraz o życie wieczne dla zmarłych czcicieli Różańcowej Pani. Po Mszy św. odmawiany jest zawsze Różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

Raz w miesiącu odbywa się także spotkanie na wspólne rozważania o aktualnych sprawach Kościoła, jak np. przeżywania Liturgii Mszy św. z racji Roku Eucharystii.

Kilkukrotnie w ciągu roku odbywają się także wspólne spotkania, mające na celu braterskie spotkanie, życzliwa rozmowę oraz omówienie bieżących problemów funkcjonowania Wspólnoty i jej zadań w dzisiejszym świecie.

W okresie od maja do października Jasnogórska Rodzina Różańcowa organizuje pielgrzymki autokarowe do sanktuariów Maryjnych. Są one przeżywane jako dni skupienia, naznaczone modlitwą różańcową, przeżywaniem Mszy świętej, a także duchem wspólnoty i życzliwości. (http://www.skalka.paulini.pl/page,29.html).



W Archidiecezji Gnieźnieńskiej Formacja członków Żywego Różańca rozpoczęła się w 2002 r. W tym też roku Wydział duszpasterski zaczął organizować dni skupienia dla członków Żywego Różańca, w kilku ośrodkach rekolekcyjnych. W czasie tych dni przeprowadzono animację misyjną, podczas której położono szczególny nacisk na ukazanie postaci Pauliny Jaricot i jej zasług. W dniach skupienia uczestniczyło 800 osób.

Tradycja ta była kontynuowana w kolejnych latach. Po reorganizacji granic diecezji w 2004 r., takie dni skupienia odbywają się dwa razy w roku w czterech miejscach: Gniezno, Markowice, Słupca i Wągrowiec. Każdorazowo w dniu skupienia uczestniczy około 700 osób. Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego – ks.F.Jabłoński co roku adresuje do członków Żywego Różańca specjalny list z informacjami z Polski i diecezji. Na program tego dnia składały się: Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa, koronka do Bożego Miłosierdzia, konferencja oraz film DVD o Paulinie Jaricot.

Źródło: http://www.srm.gniezno.opoka.org.pl/pl/varia/2012/marzec/ks_franciszek_jablonski_dzien_skupienia_czlonkow_zywego_rozanca_w_archidiecezji_gnieznienskiej_.html



W październiku 2013 roku, w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie, odbyły się dwa Dni Skupienia dla młodych kobiet, pod hasłem „Najpiękniejsze patrzenie na świat – rozważania o Różańcu świętym”. Razem z Maryją, która pewną ręką prowadzi nas do swego Syna Jezusa wskazywano kobietom Jego drogi i drogi naszego zbawienia. Wspólnie pochylano się nad historią i znaczeniem Różańca w dziejach świata, nad jego mocą w życiu świętych i w naszym życiu. W programie była także m.in. możliwość dzielenia się wiarą i doświadczeniem modlitwy różańcowej, nawiedzenia Matki Bożej w Cudownej Kaplicy na Jasnej Górze oraz poznania ciekawych, młodych kobiet. źródło: http://www.instytut-wyszynskiego.pl/index.php/it/aktualnosci/83-o-nas/125-dni-skupienia-dla-kobiet



Diecezjalny Dzień Skupienia dla Róż Różańcowych odbył się w szensztackim Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Winowie (dekanat Prószków w diecezji opolskiej). Organizatorzy zaproponowali jeszcze dwa jesienne terminy skupienia, na które zaproszeni są wierni należących do wspólnot Żywego Różańca w parafiach poszczególnych rejonów duszpasterskich: we wrześniu dla rejonu Nysa i Racibórz, a w październiku dla rejonu Opole i Kluczbork.

W programie spotkania była: konferencja, okazja do sakramentu pokuty, adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia, świadectwa zelatorów, spotkanie z Siostrami; poczęstunek i chwila wytchnienia, oraz wspólna modlitwa różańcowa o błogosławione owoce Jerycha Różańcowego w diecezji. Główne źródło: http://www.diecezja.opole.pl/index.php/wiadomosci/aktualnosci/ogolne/2196-diecezjalny-dzien-skupienia-dla-roz-rozancowych



W Kałkowie-Godowie bardzo często odbywają swoje rekolekcje czy dni skupienia zelatorzy kółek żywego różańca z diecezji radomskiej. Przybywają osoby prowadzące ten ruch z poszczególnych dekanatów, aby podzielić się doświadczeniem modlitwy różańcowej, która jest jedną z najstarszych modlitw Kościoła. Modlitwa różańcowa na co wskazują słowa Matki Bożej z jej licznych objawień, a także konkretne historyczne wydarzenia, posiada ocalającą moc. Źródło: http://www.kalkow.com.pl/info2.php?MMident=15&MMtyt=Nieustaj%B1cy%20R%F3%BFaniec

W Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie (Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska) odbył się Diecezjalny Dzień Skupienia Zelatorów Żywego Różańca. Na spotkanie przyjechało prawie 100 osób. Ks.Andrzej Wachowicz wygłosił prelekcję pt. „Orędzie fatimskie”. Zelatorzy spotkali się z biskupem, który przekazał im intencje, w jakich róże mają się modlić w parafiach. http://koszalin.gosc.pl/doc/1755128.Droga-do-odrodzenia

W Diecezji Warszawsko-Praskiej Dzień Skupienia Wspólnot Różańcowych odbył się pod hasłem, którego treść stanowiły słowa z Ewangelii wg św. Mateusza (6,6): „Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu odda tobie”.

Czwarty Pompejański Dzień Skupienia, który miał miejsce w Pogórzu, w sierpniu 2012, przyniósł chwalebne owoce. Na kilkugodzinne modlitewne spotkanie przybyło prawie 200 uczestników z Apostolstwa Dobrej Śmierci - różańcowej wspólnoty pompejańskiej.

http://pompejanska.pl/299,rozaniec-to-skarb,-ktory-trzeba-odkryc--iv-pompejanski-dzien-skupienia--pogorze-25.08.2012.html

Członkowie Żywego Różańca Diecezji Drohiczyńskiej, na czuwaniach modlitewnych spotykają się dwa razy w roku, zwykle w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach i w Miedznie. Czuwania odbyły się również: w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie - nocne czuwanie; w Sanktuarium Maryjnym w Węgrowie; w parafii Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu (po koronacji wizerunku Matki Bożej); w Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Prostyni (po koronacji figury św.Anny) oraz w Sanktuarium Maryjnym w Łazówku (po koronacji wizerunku Matki Bożej).

***

Sposób rozwijania życia wewnętrznego – patrz – w zakończeniu MATKA BOŻA WPROWADZA NAS W TAJEMNICE RÓŻAŃCA

INNE INICJATYWY FORMACYJNE



Obok Kongresów różańcowych, rekolekcji różańcowych i Dni Skupienia, podejmowane są jeszcze inne inicjatywy kształtowania formacji duchowej np.:

W październiku 2014 roku, w Tygodniu Misyjnym, miał miejsce już III Ogólnopolski Dzień Modlitwy Różańcowej, podczas którego członkowie Żywego Różańca zgromadzili się w swoich parafialnych kościołach w całej Polsce, na nabożeństwie różańcowym, podczas którego w duchowej łączności trwali na adoracji i odmawiali Różaniec. W modlitwie dziękowali Bogu przede wszystkim za dzieło Żywego Różańca w naszym kraju, za każdą istniejącą Różę (kółko różańcowe) w diecezjach, dekanatach i parafiach, a zwłaszcza za każdą Różę nowo powstałą; za kapłanów obejmujących to dzieło swoją troską duszpasterską, za zelatorów i zelatorki oraz za wszystkich członków kółek (wg „Różańca” nr10/2014).

Z okazji Roku Różańca Studium Duchowości Chrześcijańskiej zorganizowało w auli Wyższego Seminarium Duchowego w Łodzi sympozjum pod tytułem „Z Maryją kontemplujemy oblicze Chrystusa”. (źródło: http://www.niedziela.pl/wydruk/15988/nd)

15 września 2012 r., w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyło się Diecezjalne Sympozjum Różańcowe Diecezji Drohiczyńskiej pod hasłem: „Z Różańcem w Rok Wiary”. (źródło: http://www.podlasie24.pl/wiadomosci/diec.-drohiczynska/diecezjalne-sympozjum-rozancowe-w-drohiczynie-b87a.html)

„We wrześniu 2013 r. W siedzibie radia diecezjalnego „Anioł Beskidów” rozpoczął się cykl spotkań formacyjnych dla zelatorów Żywego Różańca i Różańca Rodziców za Dzieci. Kurs miał charakter próbny, lecz organizatorzy założyli, że jeśli spełni oczekiwania uczestników, w przyszłości będzie organizowany w różnych miejscach diecezji [bielsko-żywieckiej], szczególnie w sanktuariach maryjnych, by umożliwić udział w nim jak największej liczbie osób zaangażowanych w modlitwę różańcową” („Różaniec” nr 12(738) grudzień 2013).

Od 2010 roku we wrześniu, w klasztorze Sióstr Loretanek w Warszawie-Rembertowie, systematycznie odbywają się Krajowe Konferencje Moderatorów Żywego Różańca. (źródło: http://www.niedziela.pl/artykul/99511/nd/Zasmakowac-w-modlitwie-rozancowej-na-cale)

W liturgiczne wspomnienie św.Jana Pawła II, 22 października br.[2014], zainaugurowano comiesięczne spotkania Szkoły Modlitwy Różańcowej dla Młodych. Nauczanie prowadzi ks.dr Wojciech Rebeta – ojciec duchowny lubelskiego seminarium duchownego... Spotkania odbywać się będą w każdą drugą środę miesiąca o godz. 19:00 w kościele pod wezwaniem Świętego Ducha w Lublinie” (KAI źródło: http://liturgia.wiara.pl/doc/2215434.Szkola-Modlitwy-Rozancowej).

W Diecezji Warszawsko-Praskiej odbywa się doroczny zjazd kilkudziesięciu Dziecięcych i Młodzieżowych Róż Różańcowych. (źródło: http://www.idziemy.pl/kosciol/rozaniec-dzieci-i-mlodziezy)



„W trosce o rozwój i właściwe funkcjonowanie stowarzyszenia Żywego Różańca w diecezji siedleckiej, ordynariusz, ks.biskup Kazimierz Gurda, zatwierdził Diecezjalną Radę Żywego Różańca (DRŻR) . Tworzą ją: moderator diecezjalny Żywego Różańca, diecezjalny duszpasterz do spraw misyjnych, czterej moderatorzy rejonowi i po jednym przedstawicielu z każdego dekanatu (25 osób). Kadencja rady trwa trzy lata, a do jej zadań należy: przystosowanie ogólnopolskiego programu duszpasterskiego do realiów diecezjalnych, współtworzenie diecezjalnych materiałów formacyjnych (w szczególności ukazujących się na łamach „Echa Katolickiego” i w Katolickim Radiu Podlasie), pomoc przy organizowaniu spotkań w rejonach i dekanatach np. dni skupienia i spotka bożenarodzeniowych, organizowanie diecezjalnych rekolekcji dla członków Żywego Różańca, pomoc przy diecezjalnej pielgrzymce Żywego Różańca do Leśnej Podlaskiej oraz współpraca z diecezjalnym duszpasterzem ds. misji.

Konkretnym owocem spotkań rejonowych i powołania DRŻR jest rozpoczęcie od września 2015 „zmianek” na antenie Katolickiego Radia Podlasie oraz cyklicznej audycji poświęconej kołom Żywego Różańca. W ten sposób osoby chore i starsze, które nie mogą uczestniczyć w spotkaniach formacyjnych w swoich kołach, będą mogły doświadczyć duchowej więzi, jaka łączy członków Żywego Różańca” (ks.Paweł Wiatrak „Modlitwa bliska sercu” „Różaniec” nr 9/2015 – tam znajdziesz całość).

NIEZWYKŁE PARAFIE RÓŻAŃCOWE



Uświęcenie parafii przez Różaniec !

Trzęsiny – mała parafia na Roztoczu w diecezji zamojsko-lubaczowskiej – tętni od lat codzienną modlitwą różańcową. Parafia pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Trzęsinach liczy ok. 300 rodzin (niespełna 1200 osób) i jako jej proboszcz mogę zaświadczyć, że co najmniej połowa parafian modli się codziennie na Różańcu.

Nie wstydzimy się gorliwej modlitwy na Różańcu, widzą ją dzieci i młodzi, widzą nasi bliźni tę naszą codzienność i w Kościele, i w domu, od święta i w ciągu tygodnia. Może właśnie na tym polega fenomen parafii, w której jest żywa, święta wiara katolicka, której się nie wstydzimy i której nie ukrywamy?

Gdy przyszedłem do parafii 16 lat temu, zauważyłem, że ludzie tu mieszkający chętnie modlą się na Różańcu. W parafii było ponad 20 Róż Różańcowych. Kiedy Zelatorzy

Róż dostarczyli pełne listy poszczególnych Róż, okazało się, że w parafii nie ma już więcej kobiet, które mogłyby do nich należeć. W pierwszej chwili pomyślałem, że nie ma chętnych, ale okazało się, że nie ma więcej kobiet, bo wszystkie należą już do Róż Różańcowych. Zachęcałem więc, by dobierać młodsze, ale okazało się, że młode kobiety czy dziewczęta też już należą. Z zebranych list wynikło, że w parafii jest 19 Róż kobiecych, czyli prawie 400 pań modli się codziennie na Różańcu, a przecież ich wszystkich łącznie z niemowlętami jest w parafii ok. 600. Męskich Róż Różańcowych jest 4, po jednej w każdej wiosce, a więc 80. mężczyzn w parafii modli się codziennie na Różańcu. Młodzi, w liczbie ok. 20, którzy należą do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, też chętnie modlą się na Różańcu, na wzór swojej patronki bł. Karoliny Kózki.

W parafii są jeszcze Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci, które też codziennie modlą się na Różańcu i od 10 lat autokarem pielgrzymują co roku w czerwcu na Jasną Górę na Ogólnopolskie Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych z Madzią Buczek. Co więcej w diecezji zamojsko-lubaczowskiej istnieją Szkolne Armie Różańcowe (SZAR) i oczywiście w parafii Trzęsiny taka Szkolna Armia Różańcowa istnieje od wielu lat (w Szkole Podstawowej w Czarnymstoku). Dzieci codziennie odmawiają wspólnie Różaniec w szkole na przerwie po czwartej lekcji. Gromadzą się wraz z nauczycielami codziennie w innej klasie i te poszczególne klasy prowadzą Różaniec – każda z osób, czy to uczeń, czy nauczyciel, po jednej „Zdrowaś Mario”. Oczywiście, że modlitwa jest tylko dla chętnych, ale klasy niemal w komplecie już od „zerówki” gromadzą się na tej wspólnej modlitwie. Co roku, w dniu Matki Bożej Różańcowej (7 października) jadą do Tomaszowa Lubelskiego na spotkanie Szkolnych Armii Różańcowych z całej diecezji (zainteresowanych tą formą modlitwy zapraszamy na stronę internetową: www.szar.edl.pl). Członkowie Akcji Katolickiej prowadzą modlitwę różańcową podczas parafialnych czuwań.

Modlitwa Różańcowa jest więc w parafii Trzęsiny czymś normalnym i oczywistym. Owoce tej modlitwy są widoczne. Można powiedzieć, że dzięki Różańcowi zły duch nie ma przez to dostępu do parafii, do poszczególnych rodzin i osób. W parafii nie ma ani jednej osoby nie ochrzczonej i ani jednej osoby innej wiary. Są tylko 2 pary żyjące bez ślubu kościelnego, więc niespełna 1% mieszkańców. Najbardziej cieszy fakt, że co najmniej 2/3 parafian obecnych na niedzielnej Mszy Świętej przystępuje do Komunii Świętej, a Pana Jezusa wierni przyjmują na kolanach przed ołtarzem.

W parafii działa Legion Maryi, który liczy 18 osób. Na cotygodniowym spotkaniu Legionu, które odbywa się zawsze w niedzielę po Mszy Świętej, rozważana jest zawsze jedna z czterech części Różańca. Legionistki, ale też i inne osoby, prowadzą cząstkę Różańca przed każdą Mszą Świętą w niedziele. Jest to bardzo potrzebne duchowe przygotowanie do przeżycia Cudu Eucharystii. W październiku, kiedy po Sumie w niedziele odmawiany jest Różaniec przed Najświętszym Sakramentem, nikt nie wychodzi z kościoła, wszyscy zostają na cząstkę Różańca i modlą się na klęczkach. Co więcej sami parafianie poprosili mnie, by w październiku był też Różaniec po każdej Mszy Świętej z wystawionym Najświętszym Sakramentem.

Wierni, zgodnie ze starym zwyczajem, modlą się przy zmarłych w ich domach. Od ponad 10 lat w każdą trzecią sobotę miesiąca są w parafii comiesięczne czuwania przed Najświętszym Sakramentem. Adoracja rozpoczyna się Mszą Świętą o godz. 18:00, a kończy Mszą Świętą o północy. W czasie czuwania rozważane są wszystkie cztery części Różańca, a po Apelu o 21:00 (gdy warunki na to pozwalają) – zarówno latem, jak i zimą – są procesje różańcowe z Figurą czy Obrazem Matki Bożej i figurami oraz relikwiami świętych. Na zakończenie Roku Różańca w październiku 2003 r. parafianie zbudowali kapliczki różańcowe dookoła kościoła i na skraju Puszczy Solskiej, w miejscach ciszy i dobrego nastroju do modlitwy. Kapliczki poświęcił uroczyście pierwszy Pasterz Diecezji J.E. Ks. Bp. Prof. Jan Śrutwa.

W kościele w Trzęsinach odbywały się też wiele razy Jerycha Różańcowe, czyli czuwania przed Najświętszym Sakramentem przez 7 dni i nocy bez przerwy. Ostatnie takie Jerycho odbyło się w październiku 2012 r. na rozpoczęcie Roku Wiary. W tym czasie każda rodzina z parafii miała wyznaczone 2 godziny Adoracji i czy wypadło to w dzień, czy w środku nocy parafianie przychodzili całymi godzinami, ciesząc się, że mają okazję do modlitwy. Do Trzęsin na Jerycho przybywali wielcy Apostołowie Różańca, jak np. ś.p. Anatol Kaszczuk z Warmi, czy góral Jan Staszel. Następne Jerycho planowane jest za rok w październiku na zakończenie Roku Wiary.

Nie jest przypadkiem, że w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, gdzie czczony jest obraz Matki Boskiej, przed którą Śluby Lwowskie składał król Jan Kazimierz, parafia Trzęsiny, tak bardzo rozmiłowana w Różańcu, stała się właśnie tym miejscem, gdzie zrodziła się idea Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Stąd zawędrowała do diecezji warszawskiej, a po wstępnych rozmowach w niewielkim gronie Krucjata proklamowana została na spotkaniu w Teresinie, by być później tak czule przyjęta u tronu Królowej Polski na Jasnej Górze. Do Trzęsin przybywa wiele osób z dalekich i bliskich okolic, także z miast, bo tu w ciszy można się rozmodlić na Różańcu. Tu czuje się obecność świętych. Nie tylko z powodu legendy o św. Antonim czczonym w głównym ołtarzu i w kapliczce przy pięknie położonym źródełku. W parafii był kiedyś proboszczem bł. ks. Zygmunt Pisarski, zaś w kościele są liczne relikwie świętych patronów młodzieży i Polski. A może dlatego czuje się tu obecność świętych, że ludzie – znając swe obowiązki, jakie mają wobec Boga i najbliższych – dużo i szczerze się modlą? Warto więc przybyć do Trzęsin, zobaczyć, jakim skarbem dla tutejszych parafian jest modlitwa różańcowa, i samemu się szczerze rozmodlić, stając się Apostołem Różańca w swojej parafii czy środowisku. Bo dzięki temu Różaniec uratuje Ciebie, Ojczyznę i świat”. (ks. kanonik Julian Brzezicki Proboszcz, Diecezjalny Asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, kapłan odpowiedzialny za comiesięczne czuwania Krucjaty Różańcowej na Jasnej Górze - „Biuletyn informacyjny Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę” V-VI 2013).



Parafia, która „Różańcem stoi”

„Wszystko zaczęło się od... spowiedzi. Pan Mirosław otrzymał za pokutę część radosną Różańca. Nie wiedział, jak się za to wziąć, bo... nie znał Różańca. Nabył więc kilka książek m.in. o nowennie Pompejańskiej i postanowił ją odmówić. Wkrótce poznał czasopismo „Królowa Różańca Świętego” i niespodziewanie pojawiła się myśl, by zamówić obraz [kopię obrazu Królowej Różańca Świętego z Pompejów]. Pomysłem tym podzielił się z żoną, Janiną.

Małżonkowie zlecili namalowanie obrazu [p.Wojciechowi Porębskiemu], a potem, gotowy obraz, zabrali na... pielgrzymkę do Pompejów, gdzie oboje nieśli ów wizerunek w procesji ku czci bł.Bartola Longo. Po procesji obraz został pobłogosławiony przez abpa Tommaso Caputo. Po powrocie do Polski małżonkowie postanowili przekazać obraz powstającej parafii pw. Urbana I, papieża w Zielonej Górze. Mieli na uwadze fakt, że parafia dopiero się buduje.

Obraz został wprowadzony do kościoła 20 listopada 2014 roku. Msza święta zgromadziła wiernych z parafii, mieszkańców Zielonej Góry oraz pielgrzymów pompejańskich. Mszę koncelebrował oraz kazanie wygłosił [różańcowy] ksiądz Józef Orchowski"...

W parafii, która dopiero co powstała; w kościele, który od 2009 roku wciąż jeszcze się buduje – już zawiązało się aż jedenaście Róż Żywego Różańca, z nadzieją na dwunastą, która aktualnie powstaje i to pod wezwaniem „Matki Bożej Pompejańskiej”. To niespotykane, aby w tak młodej parafii już niemal od roku istniało Podwórkowe Kółko Różańcowe, które już zgromadziło 53 dzieci i wciąż się rozwija. Doprawdy, to niemała „Różańcowa armia”, która w duchu Różańca Świętego na pewno będzie formowała wspaniałych „różańcowych” ludzi, którzy będą starali się żyć na wzór Jezusa i Maryi, jakich znamy z Różańca. (wg „Królowej Różańca Świętego” nr 1/2015 – tam znajdziesz całość).

Nie ma drugiej takiej parafii w Warszawie

Od września 2014 roku, w warszawskiej parafii Miłosierdzia Bożego i św.Faustyny, nie tylko obchodzone są pierwsze soboty miesiąca, ale całą parafia została włączona w Wielką Nowennę Fatimską, a także rozpoczęto celebrację wieczorów uwielbienia i zawierzenia organizowanych w każdą sobotę oprócz pierwszych sobót miesiąca. W Warszawie nie ma drugiej parafii, która miałaby takie cotygodniowe nabożeństwo z indywidualnym błogosławieństwem.

Z każdym miesiącem zwyczaj ten staje się coraz bardziej powszechny i coraz więcej ludzi uczestniczy w tej formie modlitwy, a od pewnego czasu w jej programie pojawił się Różaniec. Po każdej jego części następuje pieśń, po niej modlitwa o uzdrowienie, indywidualne błogosławieństwo i zawierzenie Matce Bożej.

„Rzadko słyszałem o wieczorach uwielbienia, na których byłby Różaniec – mówi młody wikariusz tej parafii, ksiądz Łukasz Urbanek. Byłem na wielu takich nabożeństwach; czasem jest dziesiątka Różańca, ale nigdy 15 tajemnic ! Jest więc to nasze nabożeństwo bardzo maryjne”... („Parafia Miłosierdzia”, „Królowa Różańca Świętego” nr 3/2015 – tam znajdziesz całość).


reprod. ze strony httpwww.lesna.bielsko.opoka.org.plgrupyroze-zywego-rozanca

Kółko różańcowe w bloku mieszkalnym

Przed koronacją obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku Kamiennej, wizerunek Maryi pielgrzymował po domach. Wtedy to mieszkańcy bloku przy ul. Spółdzielczej utworzyli kółko różańcowe – ten blok stał się jednym wielkim kółkiem różańcowym, do którego należą całe rodziny (Julita Mendyka „Miasto, które zawierzyło Maryi” – „Różaniec” – miesięcznik katolicki).

Wszystkie rodziny w parafii dostały różańce

Proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie ks.prałat Sylwester Zawadzki, dba o to, aby każdy, kto tylko zechce, odnalazł piękno, sens i znaczenie modlitwy różańcowej, do której wzywa sama Matka Boża. Dlatego też swoim parafianom często przypomina o orędziu fatimskim skierowanym do całego świata: „odmawiajcie codziennie różaniec” i szerzy różne formy pobożności maryjnej, ukierunkowanej na Jezusa Chrystusa. Wykorzystuje do tego każdą okazję. Podczas kolędy wszystkie rodziny w parafii dostały różańce, z zachętą do codziennej modlitwy. Także nowożeńcy wraz z błogosławieństwem otrzymują różaniec. Każda rodzina w parafii otrzymała Papieski List Apostolski „Rosarium Virginis Mariae”, aby wszyscy mogli się zapoznać z jego treścią i przesłaniem. Parafia prenumeruje również miesięcznik „Różaniec”, który szybko rozchodzi się wśród czytelników.

Każdego trzynastego dnia miesiąca odprawiane jest nabożeństwo fatimskie z procesją różańcową wokół kościoła. Aby dotrzeć do jak największej liczby wiernych, prowadzone są katechezy dla dorosłych o tematyce różańcowej, a w kazaniach ks.proboszcz często nawiązuje do modlitwy różańcowej. W każdą niedzielę przed poranną Mszą świętą odmawiany jest dziesiątek różańca. Ksiądz prałat najpierw sam na kolanach, z różańcem w ręku, poleca parafię Bożej Rodzicielce, ponieważ zależy mu na wzroście duchowym parafian, a dając osobisty przykład, zachęca innych do modlitwy...

Dzięki inicjatywie organizowania rekolekcji różańcowych, kończących się uroczystą procesją, wzrasta poczucie przynależności do Chrystusa i chęć oddania się w macierzyńską opiekę Jego Matce... wzrasta pobożność i rozwój duchowy parafian. Owoce modlitwy różańcowej już są widoczne. Coraz częściej wierni podejmują jego odmawianie bardziej świadomie i szukają głębi tej modlitwy. Staje się ona dla nich kontemplacją życia Chrystusa i Maryi oraz wskazaniem, jak mają żyć, aby dojść do świętości, do której wszyscy jesteśmy powołani. Dostrzega się również większą frekwencję dzieci na nabożeństwach różańcowych. Coraz częściej dzieci deklarują też odmawianie codziennie przynajmniej jednej tajemnicy różańca, aby kontynuować tę modlitwę i nie poprzestać na jednym miesiącu w roku. (wg Beata Żurek i Maria Podlipska „Różaniec” nr 3(681) marzec 2009). Patrz także: „Otoczone Różańcem” oraz w/w Rekolekcje.

Czuwnie Pompejańskie

Każdego 2-go dnia miesiąca od godz.18.00, w Sanktuarium św.Jana Sarkandra (Wzgórze Kaplicówka w Skoczowie), odmawiane są 4 części Różańca w formie nowenny Pompejańskiej, a o godz. 21.00 odprawiana jest uroczysta Msza święta.

W dniu 2 sierpnia 2015 roku minęło już siedem lat, odkąd na świętym Sarkandrowskim Wzgórzu, co miesiąc, bez względu na pogodę, wierni gromadzą się w maleńkim sanktuarium z pragnieniem, „aby łaska stałą się ich udziałem”. Owoce tych zgromadzeń modlitewnych, naprawdę są imponujące, gdyż „w ciągu siedmiu lat rozwinęły się nowe dzieła: wspólnotowa modlitwa nowenną Pompejańską za kapłanów; pomoc dla misjonarzy w Brazylii, na Madagaskarze i w Sudanie; modlitwa za zmarłych kapłanów w formie „gregorianki”: modlitwa o życie dzieci nienarodzonych; święte noce modlitwy; zwycięskie nabożeństwo 20 sobót różańcowych; Apostolstwo Trzeźwości Rodziny; trwająca już prawie rok – peregrynacja Matki Bożej Pompejańskiej w różnych diecezjach w Polsce oraz wychodzenie z inicjatywami poza granice kraju... W dniu nabożeństwa dziękczynnego, wspólnota, wraz z różami różańcowymi, podjęła nową modlitwę za całą diecezję w intencji rozpoczynającej się peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, relikwii św.Faustyny i św.Jana Pawła II, o zbawcze owoce tej peregrynacji...” (wg zel.Lidii Wajdzik „Nadzieja i Życie” nr 1/2016) – tam znajdziesz całość).

Od końca maja do pierwszej soboty października odbywają się nabożeństwa 20 Sobót Różańcowych. Nabożeństwa rozpoczynają się w soboty o godz. 8.00 a kończą się o godz. 10.00.

Tam także, w nocy 5/6 października ma miejsce Święta Noc Modlitwy. Czuwanie rozpoczyna się 5 października o godz. 19.00, a kończy się 6 października o godz. 12.00 Mszą świętą. (Informacji udziela zelatorka ADŚ Lidia Wajdzik w Skoczowie tel. 33 853 37 20, kom.696 852 632). Stałą transmisję internetową z Kaplicówki w Skoczowie: można znaleźć na stronie: www.kamera.pompejanska.pl



„Nadzieją i radością napawa fakt, że każda diecezja w naszej Ojczyźnie otoczona jest modlitwą, nawet jeśli nie wszyscy w niej uczestniczą, a tym samym jest mocna w walce ze złem” („Różaniec” nr 12/2013).

wróć do strony głównej