„Przychodzisz do nas, Maryjo, z Twoim fatimskim wezwaniem: „Nawróćcie się, pokutujcie i odmawiajcie różaniec” (z pieśni kościelnej).
W niedawno powstałym Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej, Królowej Pokoju, które znajduje się w Siekierkach nad Odrą, z całą powagą podchodzi się do tego maryjnego wezwania z Fatimy, gdyż od pewnego czasu, w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, odbywają się tam bose procesje pokutne drogą różańcową, która ma 3,5 kilometra długości.
Trasa wiedzie od sanktuarium - przez las – na siekierkowski cmentarz wojenny. Pokutnicy zatrzymują się przy 20 kapliczkach różańcowych, gdzie odmawiane są wszystkie cztery części Różańca. „Utarła się tradycja bosego przemierzania tej drogi, aby i w sposób fizyczny wyrazić ducha pokuty. Procesja zaczyna się o godz. 15.00 koronką do Miłosierdzia Bożego i Mszą św. w sanktuarium. Potem wszyscy wychodzą na drogę różańcową.
„To jest naprawdę duży wysiłek – mówi kustosz sanktuarium, ks.kanonik Bogdan Przybysz. Bardzo pilnuję, aby panowało skupienie. Każdy musi iść z różańcem. Jeśli ktoś go nie ma, to mówię: "Możesz iść do naszego punktu. Musisz mieć różaniec". Wracamy gdzieś około 19.00.
Nasz trud ofiarujemy w intencji pokoju na świecie, pokoju w głębi ludzkich serc, bo jak ktoś ma pokój w sercu, to nie wszczyna wojen ! Modlimy się o opiekę dla nas, naszej Ojczyzny przed złem duchowym i fizycznym. Prosimy także w intencji wynagradzającej Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi, za grzechy świata. Dołączamy też nasze własne intencje”. Procesja różańcowa kończy się na cmentarzu wojennym modlitwą za poległych żołnierzy i błogosławieństwem zebranych, udzielonym przez przybyłych kapłanów.
„Ja sam się dziwię, że tak się ta tradycja rozwinęła” – mówi dalej ksiądz kustosz. „Przez sześć pierwszych niedziel miesiąca, od maja do października, pielgrzymowało tutaj ponad tysiąc osób. Matka Boża mówiła: "Odmawiajcie Różaniec i pokutujcie". Tak właśnie czynimy”.
Źródło: „Królowa Różańca Świętego” nr 3/2015 – tam znajdziesz całość).
reprod. z „Królowej Różańca Świętego” nr 3/2015
„Nie wahamy się stwierdzić publicznie z całą stanowczością, że pokładamy wielkie nadzieje w Różańcu Matki Bożej jako wielkim remedium na zło naszych czasów” (Czcigodny Sługa Boży Pius XII).
|